تاریخچه خیریه محبان الرضا (ع)

خیریه محبان‌ الرضا (ع) مؤسسه غیردولتی و غیرانتفاعی است که در سال ۱۳۷۷ با شماره ۱۰۷۷۵ ثبت شده و پس از اخذ مجوز رسمی از مراجع قانوني فعاليت خود را در حوزه كمك به خانواده‌هاي نيازمند آغاز كرد. اين خيريه طی عمر ۱۸ ساله خود خانواده‌ها و دانشجویان بی‌بضاعت و آسیب‌پذیر را با پرداخت‌های نقدی و غیرنقدی تحت‌پوشش قرار داده است. مجوز کنونی خیریه به شماره ۱۱۹۷/۱/۵۱۶ از سوي نیروی انتظامی صادر شده است.
فعاليت‌هاي خيريه را مي‌توان به دو دوره مجزا تقسيم كرد: در دوره اول كه از ابتداي تأسيس تا سال ۱۳۸۶ است تنها خانواده‌هاي نيازمند و ايتام تحت پوشش خيريه بودند و كمك‌هاي اهدايي اغلب به‌صورت غيرنقدي با عنوان تأمين مايحتاج اوليه زندگي از قبيل موادغذايي، مواد بهداشتي و شوينده، پوشاك، كفش، لوازم‌التحرير و …؛كمك‌هاي درماني، تعمير و تهيه مسكن، آموزشي، ازدواج و جهيزيه، مستمري ماهانه، اشتغال و … در اختيار افراد تحت پوشش قرار مي‌گرفت.
اين كمك‌ها در سه قالب كمك‌هاي ماهیانه (شب چهاردهم هر ماه به ۱۴ خانواده به نيت ۱۴ معصوم)، كمك‌هاي سالانه (پيش از آغاز سال نو، پيش از شروع مدارس و در طول ماه مبارك رمضان به همه مددجويان) و كمك‌هاي موردي (نظير تأمين جهيزيه، تعمير مسكن و …) انجام مي‌شد. در برخي سال‌ها تعداد مددجویان تحت پوشش به بيش از ۱۱۰ خانواده رسيده بود. در اين سال‌ها بازارچه‌های خیریه برپا مي‌شد كه خانواده‌هاي تحت پوشش براي دريافت كمك‌هاي خود به آنجا مراجعه می‌کردند.
دوره دوم فعاليت‌های خیریه از سال۱۳۸۷ آغاز شد. از اين سال یک تغيير عمده در رويكرد كلان خيريه صورت گرفت. جامعه هدف خيريه براي كمك‌رساني، به سمت دانشجويان نيازمند تغيير پيدا كرد زیرا همانطور که اشاره شد حساسیت این گروه ایجاب می‌کرد تا افراد آشنا با شرایط ویژه این گروه متصدی کمک‌رسانی به آنها شود و از آنجا که بنیانگذاران و متصدیان امور خیریه محبان الرضا علیه السلام همگی از قشر دانشگاهی بودند می‌‌توانستند این مهم را به نحو احسنت انجام دهند بنابراین این دوره جدید با رویکرد کمک به دانشجویان شروع شد هرچند که کمک به خانواده‌های نیازمند با محدودیت در تعداد همچنان ادامه دارد.